Співпраця з Чорнобильським радіаційно-екологічним біосфернми заповідником

Налагоджуючи співпрацю з установами Іванкова та району ми відгукнулися на запит від Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника проводити спільні заходи для підростаючого покоління. Тож екологічний квест «Світ в твоїх руках», що був проведений днями в центрі для дітей із соціально-незахищених сімей та УБД розбавили насиченою тренінговою програмою нові партнери по роботі з потерпілим населенням. Юлія Сергіївна Косько – завідувач сектору екологічно-просвітницької роботи дуже захоплююче розповіла юним «дослідникам» про тварин та природу Чорнобильської зони відчуження. Після заходу, фахівці ЦСПР познайомилися ближче та продовжили спілкування із представниками еко заповідника. Багато інформації про сам заповідник, історію його створення та суть роботи розповіли нам провідні спеціалісти Марина Олександрівна Шумак, Руслан Володимирович Братунець та Тетяна Володимирівна Прибора. Головний офіс заповідника розташований в смт Іванкові, частина адміністративного персоналу перебуває у Києві. З їх слів на сьогодні біосферний заповідник – це територія в понад 226 тисяч гектарів. з досить великим різноманіттям флори і фауни. Головною метою створення заповідника було збереження досить великого різноманіття флори і фауни, стабілізація гідрологічного режиму, реабілітація забруднених радіацією земель та проведення наукових досліджень у сфері екології, природознавства й географії. Наразі заповідник фінансується з державного бюджету, проте планується залучення коштів й міжнародних інвесторів.

У своєму складі Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник має кілька структурних підрозділів: відділ пропаганди та екоосвіти, відділ екології флори та фауни, юридичний сектор, відділ відтворення та збереження тваринного світу та інші відділи, які забезпечують функціонування установи. Біосферний заповідник розташований в Іванківському та Поліському районах, у межах зони відчуження та зони безумовного відселення. Загальна площа заповідника – майже 227 тисяч гектарів, що робить його найбільшим у державі. В ході бесіди ми дізналися, що десятикілометрова зона навколо ЧАЕС до території біосферного заповідника – не належить. Там знаходиться низка об’єктів з поводження з відпрацьованим ядерним паливом та радіоактивними відходами.

На цей час у зоні відчуження живе близько 400 видів тварин, птахів та риб, 67 з них – занесено до Червоної книги України. Те ж з флорою: з 1 228 видів, знайдених на території зони, 61– рідкісні. Науковці радіють відновленню популяції унікальних для поліських територій бурих ведмедів, а також лосів, вовків, рисей, оленів і, як не дивно, коней Пржевальського, завезених сюди ще в 90-х.

Тут почали з’являтись рідкісні чорні лелеки та нетипові для цих країв єнотовидні собаки. Унікальним видом є вечірниця велетенська – кажан, що вирізняється своїми нетиповими розмірами.
Впродовж 30 років після аварії збагатилися й рибні ресурси, з’явились нові види. У річках присутні 59 видів кісткових риб, з них 9 – занесено до Червоної книги України, у тому числі й мінога українська з класу круглоротих.

Загалом чорнобильські тварини нічим не відрізняються від звичайних, хіба що менш полохливі, бо їм не доводилось зустрічатися з людиною. Розповіді про аномалії і мутантів – перебільшення. Єдине, що можна назвати правдою – це істоти, розмір яких перевищує звичайний. Тут можна зустріти двохметрових щук та півтораметрових сомів. Завдяки та всупереч техногенній катастрофі на території 30-ти кілометрової зони відчуження утворився унікальний природний осередок для розвитку рідкісних видів флори і фауни.

Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник є унікальною пам’яткою природи з неповторним природним середовищем, популяцією рідкісних червонокнижних тварин та різноманітністю видів рослин, які потребують постійного моніторингу, вивчення і захисту з боку Чорнобильського радіаційно-екологічного заповідника. Насамкінець спеціалісти заповідника висловили бажання і надалі взаємодіяти з Іванківським ЦСПР, планувати спільні заходи. А ми,як завжди готові до співпраці з організаціями, які дотичні в роботі з цільовою категорією населення. Звертайтеся, будемо раді.

дані взяті з інтернет ресурсів dazv.gov.ua
фахівець зі зв’язків з громадськістю та пресою Осипенко А.В.

google.com bobrdobr.ru del.icio.us technorati.com linkstore.ru news2.ru rumarkz.ru memori.ru moemesto.ru

You may also like...