Міжнародна майстерня «Розвиток громад»

В рамках проекту «Багатство в різноманітті»

Черговий захід з навчання громадських активістів, ініційований Ресурсним Центром ГУРТ, пройшов у м.Київ 31 березня – 1 квітня 2014 року. В ньому взяли участь громади Бородянського, Броварського, Білоцерківського та інших районів Київської області. Іванківську громаду представляли селищний голова Олександр Поліщук та заступник директора ЦСПР Людмила Шелест, громаду с.Сукачі – сільський голова Петро Коноваленко та член ГО «Активна молодь» Тамара Безнощенко, від с.Радинки Поліського району – секретар сільської ради Оксана Куракса.

DSC07904

Проводив майстерню досвідчений тренер з розвитку громад з Польщі. Павел Йордан – співорганізатор та голова правління Бюро обслуговування руху соціальних ініціатив “BORIS”, Центру волонтеріату у Варшаві, Мережі підтримки неурядових організацій “SPLOT”, міжнародний консультант і тренер для неурядових організацій та громадських структур. Пан Йордан є автором книг з командоутворення, самодопомоги, волонтерства та місцевого розвитку громади.

«Головна наша задача, – говорить Павел, – це розвиток громадських ініціатив у Польщі і поширення їх у країнах Європи. Я хочу донести до суспільства думку, що громадяни мають самі реагувати на свої потреби і самі їх вирішувати. Також займаюсь освітою і навчанням людей, які хочуть змінити світ на краще, які працюють в громадських організаціях, волонтерують… Я хочу поширювати ідею «активності» кожної людини. Робота з громадами – це ціла філософія життя».

DSC07900

Протягом двох днів учасники працювали над оцінкою потенціалу своїх громад та передумов для їх розвитку. Мова йшла про те, що слід залучати до планування змін у громаді та громадських ініціатив різні верстви місцевої спільноти, включаючи вразливих членів громад та національні меншини, адже ці групи теж мають свої потреби та свій потенціал. Лише працюючи над спільними проектами громада може розвиватися. Додаткове навчання при цьому сприятиме досягненню бажаного результату більш ефективним шляхом. Підвищуючи людський потенціал, ми підвищуємо спроможність людей запроваджувати позитивні зміни в громаді.

DSC07899

«Універсального рецепту для громад немає, – зазначає Павел Йордан. – Зараз у Польщі існує велика загроза, коли приїжджають різні експерти і кажуть: «Я знаю, як вам допомогти, знаю, як розвивати громаду». Насправді, громада не потребує ніяких експертів. Треба просто розбудити громаду, не вказувати їй, що робити, або взагалі робити щось замість неї, – навпаки треба підкреслити необхідність включення кожного в прийняття рішень. Якщо хтось приїде в село і скаже – так чи так треба робити – нічого з цього не вийде. Головний принцип розвитку громади – у самих людях. Мова йде про те, щоб використовувати досвід кожного члена громади. У громаді зосереджений досвід і мера міста чи сільського голови, і двірника. Активістам, які починають тут щось робити, треба запитати себе – як розбудити цей досвід і чи зможемо ми сповна використати силу і потенціал людей? Треба доносити до кожного – разом ми можемо більше, підкреслювати дію кожного, треба відкривати людині її цінність. Громада має дуже сильну структуру, вона впливова і міцна. Але кожен окремо взятий – дуже слабкий. А спільні сили – це гарні і очікуванні зміни в громаді».

DSC07896

Під час майстерні Павел оперував поняттям «соціальний аніматор» – це людина, ака пожвавлює діяльність у громаді, образно кажучи, «змушує застиглу картинку рухатися». Його місія – допомогти людям у розвитку їх місцевих громад шляхом встановлення потреб і визначення проблем для їх спільного вирішення. Він може надати інструменти для впровадження позитивних змін, залучити чи створити необхідні мережі партнерства, спрямувати на пошуки додаткових ресурсів. Соціальним аніматором може бути як людина ззовні, так і хтось із активістів та лідерів громади, головне – реалізація змін.

Тренер наводив багато успішних прикладів активності громад у Польщі, серед них – громади великих міст і маленьких сіл, групи людей з обмеженими можливостями чи «сеньйори» літнього віку. Польські громади звикли до того, що вони включені у процес прийняття рішень, що їх стосуються. Цілеспрямована активність завжди приводить до позитивних змін – більших чи менших. Тож варто розпочати діяти. Інакше, перефразовуючи українське прислів’я, – «Все, що не робиться, … те не робиться!»

Людмила Шелест,
заступник директора Іванівського ЦСПР,
член ІРГО «Центр розвитку громади»

google.com bobrdobr.ru del.icio.us technorati.com linkstore.ru news2.ru rumarkz.ru memori.ru moemesto.ru

You may also like...