“Гробить” нас і неувага до здоров’я…

img_9732

Про це у повний голос «кричать» медики. В даному випадку – онкологи. І вони, очевидно, кваліфіковано «закричать» ще й на сторінках «Трибуни праці». Про це домовились на минулому тижні, обговорюючи за «круглим столом» проблему помітного зростання кількості онкологічних захворювань у нашому районі.

Я – журналіст, не лікар. Але доступними засобами – через газету – теж зобов’язаний привертати увагу земляків до цього питання. Адже воно все більше постає у всій своїй неприхованій жорстокості: саме дана хвороба «з’їдає» чим далі, тим більше наших людей. Хоча ці страшні темпи можна пригасити. І знаєте, кому й чим? Не лише лікарям, а й самому населенню – ранньою діагностикою, тобто виявленням передракових станів і хвороби на самому її початку розвитку. Тільки так можна уникнути багатьох неминучих смертей – небажаних нікому, не попереджених своєчасно.

Ось деякі факти, що прозвучали на згадуваній зустрічі керівників і лікарів ЦРЛ, Центру первинної медико¬санітарної допомоги, Іванківської амбулаторії загальної практики – сімейної медицини, райСЕС з керівниками РДА і райради. Ці факти – дуже тривожні.

Починаючи з 2012 року, показники онкозахворюваності в районі стали перевищувати середньообласні. На сьогодні в нас зареєстровано 837 дорослих і одну дитину, хворих на різні види раку. За 2013 рік вперше цю недугу діагностовано в 116 чоловік. Найбільше вражаються нею жіночі статеві органи, молочна залоза, шкіра та органи травлення .

111

Що найбільше тривожить – у дуже багатьох випадках з моменту виявлення хвороби і до смерті людини минає… менше року! Це дуже поганий і красномовний показник, кажуть медики. Адже свідчить про занедбаність в цих людей хвороби: виявлена на останніх стадіях, вона вже невиліковна! Хоча діагностування передракових станів і ранній початок лікування цього захворювання дає, в основному, шанси, іноді – великі, на успішний результат. Тобто, на продовження життя людей, позбавлення багатьох від неминучих тяжких страждань.

У ході розмови звучали приголомшливі факти. Так, торік під час організованої доставки в райполіклініку для профогляду лікарями півтора десятка мешканців Пісківської сільради у 8 з них діагностували… туберкульоз!… А інший лікар навів ще свіжіший приклад: нещодавно виявив запущену форму раку в… педагога. Яка, виявляється, кілька років не відвідувала гінеколога. Це означає, що вчителька не проходила в повному обсязі обов’язкового для цієї категорії працівників щорічного профогляду. Є серйозний привід замислитись і робити висновки всім…

Взагалі, питання можна ставити й інакше: про якість і результативність цих виїзних оглядів. І саме тому багато хто з медиків стверджує: найкраще, аби профілактичні огляди різних категорій населення району проводились в поліклініці, де є флюорограф, УЗД та інша необхідна апаратура. З допомогою якої можна виявляти не лише ці, а й деякі інші хвороби. На виїзних – по селах – прийомах лікарів це недоступно, як правило.

Практика ж минулих років щодо використання в районі пересувного флюорографа, на жаль, з дуже багатьох причин не виправдала надій. І не лише через, вибачте, низьку свідомість і культуру наших людей у ставленні до свого здоров’я, а й через недостатню увагу до цих питань з боку органів місцевої влади і самоврядування, через проблеми в галузі медицини, зрештою.

Згадав про неналежно уважне ставлення багатьох людей до свого здоров’я не випадково. На таких, як у нас, профоглядах, свідчить медстатистика, виявляється лише кожен 4¬й випадок захворювання раком. Проблема нестачі лікарів породжує іншу – їх перевантаженість. Це, в свою чергу, відбивається на якості роботи… Незадовільна ж якість породжує… значну кількість не виявлених своєчасно і в повному обсязі захворювань… Але це тема іншої розмови. Бо сьогодні ставлю собі за мету просто привернути увагу земляків до порушеної на початку цієї статті проблеми. До речі, саме тому порядок денний «круглого столу» й формулювався так: «Забезпечення доступної меддопомоги та медичного обслуговування для населення району, розвиток інфраструктури закладів охорони здоров’я, зокрема у напрямку профілактики та лікування онкологічних захворювань».

1

У ході обговорення цієї теми голова РДА Ю.Ф. Мосієнко, його перший заступник І.О. Глитень, голова райради М.І. Костюченко висловили свої думки з приводу наявних у районі проблем такого плану. Домовились про активізацію профілактичної роботи, в першу чергу – з боку медиків. Але бачиться тут не остання роль і організаторських зусиль керівників трудових колективів, сільських голів, педагогів, культпрацівників і навіть духовенства. Насамперед, в проведенні роз’яснювальної роботи серед населення району щодо надзвичайної важливості щорічних профоглядів, і в сприянні їм.

Та найважливіше – розуміння цього кожною людиною зокрема. Онконастороженість сьогодні має бути не лише в усіх медиків, а і в кожного з нас, мешканців радіоактивно забрудненого району. Де поліпшення ситуації зі здоров’ям людей очікувати не варто: давайте дивитися на речі реально. І при цьому робити все від нас самих залежне, аби не вкорочувати собі віку і підтримувати якість свого життя на якомога кращому рівні. Адже раннє виявлення хвороб і передракових станів – то небезпідставна надія і якась запорука виліковування. Якщо людина сама цього бажає.

За матеріалами газети «Трибуна праці»
Павло СМОВЖ
На знімках: учасники «круглого столу»; тривожна статистика.
Фото автора

google.com bobrdobr.ru del.icio.us technorati.com linkstore.ru news2.ru rumarkz.ru memori.ru moemesto.ru

You may also like...