Співпраця з «FOCCUS»

«Дивитися на людину через призму «лінії сили»»:
американський досвід для постраждалих громад

13-14 травня Центр «Довір’я» приймав з робочим візитом представників «FOCCUS» («Друзі чорнобильських центрів у США») Мону Везоу – викладача психіатрії у школі соціальної роботи м.Медісон, штат Вісконсин, та Донну Ультейг – члена Правління організації «FOCCUS», практикуючого психіатра.

 img_1150.jpg

Американські психіатри приїхали в Україну, щоб допомогти громадам постраждалих від Чорнобильської катастрофи регіонів у збереженні психічного здоров’я та поділитися своїм багаторічним досвідом в області серйозних психічних захворювань. Обидві мають за плечима близько 40 років професійної діяльності, тож повчитися було чому. Мона та Донна працювали по два дні у кожному з п’яти центрів соціально-психологічної реабілітації, і кожен центр намагався спланувати робочу програму з найбільшою користю для громади.

 У перший день візиту до Іванкова американські волонтери провели тренінг для психіатрів, наркологів та психологів Центральної районної лікарні та Центру «Довіря», а також надали індивідуальні консультації матерям, що мають дітей з психічними захворюваннями. Другого дня ознайомилися з системою роботи Сукачівського психо-неврологічного будинку-інтернату та провели тренінг для медичного персоналу закладу.  

Американські спеціалісти цікавилися системою лікування психічних хворих в Україні та в Іванківському районі зокрема, динамікою захворюваності після Чорнобильської аварії, програмами фінансування, системою підтримки сімей, де є хворі, ставленням суспільства до цих людей. В свою чергу розповіли про підходи до лікування людей з психічними захворюваннями у США, зі спеціалістами поділилися найбільш ефективними методиками лікування, результатами досліджень американських вчених.Високо оцінили американські спеціалісти роботу Сукачівського будинку-інтернату, очолюваного талановитим керівником М.А.Варельджаном. Вони назвали тип цього закладу «маленькою комуною», де пацієнти проживають, частково ведучи своє натуральне господарство (сад, город, квітники), по можливості виконуючи певні обов’язки, допомагаючи персоналу (прати, прасувати, прибирати), займаючись рукоділлям та виготовленням картин з підручного матеріалу. Гості було просто вражені майстерно вишитими хрестиком рушниками, скатертинами, вишитими бісером іконами – все це роботи жінок, які проживають у інтернаті.

 

 img_1164.jpg

 «Це дуже важливо – спиратися на сильні сторони пацієнта» – зазначали американки. У США дуже популярною є «модель сили», методика, яка довела свою ефективність у роботі з психічнохворими. Вона полягає в тому, що при лікуванні захворювань опора робиться на сильні сторони пацієнта, що допомагає не зациклюватися на проблемі, а використовувати позитивні моменти ситуації та людини: навички, таланти і вміння (вміє співати, малює чи вміє сам одягатися); позитивні моменти в оточенні людини (має сім’ю, будинок, друзів, гроші, фізичне здоров’я); інтереси та прагнення (вивчити мову, навчитися грати на гітарі тощо). Слід дивитися на людину через призму «лінії сили», використовуючи її прагнення досягти певної мети, спираючись на сильні сторони, вибудовувати програму соціалізації пацієнта. Між іншим, ця формула ефективно «працює» й по відношенню до здорових людей.

У ході дводенного обміну досвідом було поставлено чимало запитань і отримано досить змістовних відповідей. Кожен спеціаліст, який брав участь у спілкуванні з американськими колегами збагатився новими знаннями, зарубіжним досвідом, ідеями щодо своєї професійної діяльності та співпраці з суміжними спеціалістами.

Людмила Шелест,
заступник директора Центру «Довір’я».

google.com bobrdobr.ru del.icio.us technorati.com linkstore.ru news2.ru rumarkz.ru memori.ru moemesto.ru

You may also like...