Рубрика “Запитували – відповідаємо”

Чорнобиль. Запитували - відповідаємо

Яка динаміка очищення ґрунтів від радіоактивного забруднення (зокрема, у 4-і зоні). Існує думка, що процеси очищення від радіації відбуваються швидше, аніж прогнозувалося. Чи це так?

– Динаміка очищення ґрунту від радіонуклідів залежить тільки від їх радіоактивного розпаду. Винос рослинністю, горизонтальна і вертикальна міграція радіонуклідів у ґрунтах не дає будь-якого істотного впливу на очищення ґрунту. Для цезія-137 період напіврозпаду складає близько ЗО років. Тобто за ЗО років після аварії, в 2016 році, його вміст у ґрунті зменшиться в 2 рази по відношенню до початкового в 1986 році, через 60 років, у 2046 році, – в 4 рази, через 90 років – у 8 разів і т.д. Відносна динаміка зменшення радіоактивного забруднення територій не залежить від початкової щільності забруднення і є однаковою для різних зон.

Тому очищення територій від радіоактивного забруднення швидше, ніж прогнозувалося, відбуватися не може.

А от зменшення забруднення рослинності та продуктів харчування в перші роки після аварії відбувалося достатньо швидко, але пов’язане це було не з очищенням ґрунтів від радіонуклідів, а із застосуванням контрзаходів і з міцною фіксацією радіонуклідів у ґрунті, що призводило до зменшення кореневої доступності радіонуклідів для рослин. В нинішній час цей процес уже стабілізувався і зменшення забруднення рослинності також обумовлено в основному радіоактивним розпадом радіонуклідів (зменшення забруднення рослинності в сільськогосподарській продукції складає близько 2% в рік).

В. Кашпаров,
директор Українського науково-дослідного інституту
сільськогосподарської радіологи Національного університету
біоресурсів і природокористування України; доктор біологічних наук.

google.com bobrdobr.ru del.icio.us technorati.com linkstore.ru news2.ru rumarkz.ru memori.ru moemesto.ru

You may also like...